Ettevõtmised 2018

Sillaotsa Talumuuseumi tegevuskava 2018. aastal

 

Jaanuar –veebruar. 

Vanaaja elu-olu rehetares.

Kuidas toimis elu rehetares talvel? Tutvume talupereliikmete õiguste ja kohustustega. Loeme Kodumajanduskoja poolt kirja pandud puhtuse ja mustuse manifesti: „Korra ja puhtuse kaudu kaunile kodule lähemale!“ Vaatame eelmise sajandi alguse riideesemeid ja jalanõusid.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 20 inimest. Pilet 3 EUR, sisaldab teed ja karaskit. Palume registreeruda.

 

Veebruar.

1. - 2. veebruar. Küünlapäeva tähistamine. Mõnel pool lõppesid küünlapäevaga jõulud. Kastame mesilasevahast küünlaid, püstkojas valama tina gruppi õnneks, peame jõulusoku pulmi, mängime jõulumänge, pakume karaskit ja sooja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 inimest. Pilet 3 EUR, sisaldab küünalt, teed ja karaskit. Palume registreeruda.

 

23. veebruar. 15.00 Näituse avamine

 

13. veebruar. Vastlapäev

Tutvume vastlapäeva tegemistega: Liulaskmine – tagab linade jõudsa kasvu, kada (kaltsupall) ajamine teise mehe maa peale – ajab ära ebaõnne ja õnnetuse. „Vastel“ tuleb kindlasti kotti ajada ning seajala kontidest vurriga vurritamine on vastlapäeval ka oluline.

Tõukekelkudega sõitmise teatevõistlus.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga.

Maksumus: 3 EUR osaleja kohta sisaldab tegevusi, teed ja karaskit.

RESERVEERITUD.

  

Märts.

3. märts. Otu Vaarmani koostatud näituse avamine.

26. – 29. märts. Palmipuudest lihavõtteni ehk urbepäevast kevadpühadeni.

Muuseumitunnis räägime kristlikus maailmas tähistatavatest palmipuude pühast ja ülestõusmispühadest. Millised kombed olid maarahval sellel ajal? Milliseid mänge mängiti? Kuidas mune värviti? Kõike seda saavad teada muuseumitunnist osa võtjad ja peale selle veel võtavad koju kaasa oma valmistatud munahoidmise topsi ja kirju muna.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga.

Pilet: 3 EUR, sisaldab peale muna veel teed ja karaskit (või kooki).

Palume registreeruda.

 

Aprill.

 26. - 27. aprill. Volbriaja maagilised ettevõtmised rahvatraditsioonis (nõidumised ja nõiasõnad, rahvamängud ning põnevad kombestikumängud) - muuseumitund lastele alates 7. eluaastast.

Volbripäev on rahvakalendris üsna uus tähtpäev. See komme on tulnud germaanlastelt, meile jõudis eestirootslaste vahendusel 19. sajandil. Eestlased olid enne ristiusku loodususku ühiskond. Usuti haldjaid, erinevaid jumalaid ja vanapaganat (kuradit). Volbriöö on öö vastu 1. maid. Usuti, et nõiad käisid siis Blocsbergi mäel tantsimas, mõõkadega vehkimas ja kuradiga kohtumas. Nõid – tema on kuradilt saadud üleloomulike võimetega mütoloogilise olendi ja lihtsureliku vahepealne olend. (Eesti Rahvapärimuse Kool).

Muuseumitunnis õpime: kuidas saaks nõiaks ja kuidas pärast jälle inimeseks. Kaitsemaagias kasutatavaid loitse, millega tõrjuda kurjust. Palju rahvamänge volbriajaks.

Muuseumitund kestab 1 tund 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Maksumus 3.- eurot osaleja kohta. (Nõiatarkused, taimetee ja pirukas.)

Palume registreeruda telefonil 5525222

  

Mai.

 Alates 7. maist kuni 8. juunini. Muuseumitund „Tule tulemine“. Õpilastele antaks ülevaade kuidas inimene õppis tuld kasutama. Õpilehtede järgi täidetakse erinevaid ülesandeid, tehakse meeskonnatööd. Näiteks tuld püütakse saada tulevibu, tulekivi ja -raua abil. Süütakse peerg ning petrooleumi lamp. Süte kasutamine söetriikrauas ja samovaris. Tule kustutamise vajaduseks tehakse nõiduslik olend – kratt. Vaatame näitust „Tule tulemine“. Pakume pirukat ja taimeteed.

Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumtund kestab 1 tund ka 30 minutit. Maksumus 3 EUR.

Palume muuseumitund ette tellida.

 

 

21. mai – 1. juuni. Karjasepäevad. Muuseumitunnis saavad lapsed teada, millised loomad läksid vanasti kevadel karjamaale. Milliseid maagilisi toiminguid tehti loomadega nendele hea tervise ja sigivuse tagamiseks? Mida tehti karjalapsega, et ta oleks virk ja kraps ning ei jääks magama? Rollimängud: Võimalus olla lehm, lammas, siga jne. …

Valmistame lepakoorest vilepille ja karjasepasuna, küpsetame pulgasaia, joome kasemahla või taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet: 3 EUR. Palume registreeruda.

 

19. mai, kell 18.00 – 22.00 Muuseumiöö „Öös on pidu“

 

Juuli.

2. juuli, kell 11.00. Heinamaarjapäev – taimedega värvimine.

Tutvume taimedega värvimise imelise maailmaga. Tulemuseks saadud kordumatut värvitooni lõngavihid võtavad osalejad koju kaasa. Vajalikud kemikaalid on muuseumi poolt. Soovi korral on võimalik tutvuda kraasimise ja kedervarrega ketramise algtõdedega. Kohv ja pirukas on ka hinna sees.

Grupi suurus kuni 15 inimest. Palume registreeruda telefonil 5525222.

 

22. juuli AVATUD TALUDE PÄEV.

 

  

August.

15. august kell, 12.00. Rukkimaarjapäev – loovad tegevused taimedega .

Rukkimaarjapäev tähistab rukkikülvi algust. Rahvasuu kõneleb, et rukkikülviga tehti algust kolm päeva enne rukkimaarjapäeva. Rukkimaarjapäeval ei tohtinud külvata, siis läks seeme ussitama. Rukkilõikusega tuli algust teha alati laupäeval. Muuseumis on võimalus sirbiga vilja lõigata ja rukkihakki teha, punuda rukkipärga ning palju muud. Esimesed õunadki on maitsmiseks laual.

Kõik tulijad teretulnud. Üritus tasuta.

 

 

September.

 17.- 21. september ja 24. - 27. september.  Muuseumitund „Sügistööd talus“.

Õpime tundma teravilju ja mida nendest valmistada saab. Muuseumipere ootab külla lasteaedade lapsi ja koolide õpilasi osalema muuseumitundidesse, et üheskoos kiiremini hakkama saada rehepeksuga ja linatöödega. Osalejad püüavad ära tunda õpilehe järgi teraviljade töötlemiseks vajaminevaid riistu. Saavad kätt proovida vilja lõikamise ja rehepeksuga erineval moel. Kitkuvad lina ja teevad läbi erinevaid töid linadega. Pakume pirukat ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Maksumus 3.- EUR.

Palume registreeruda.

 

18. – 22. september ja 25. – 27. september. Muuseumitund „Tule tulemine“

Õpilastele antaks ülevaade, kuidas inimene õppis tuld kasutama. Õpilehtede järgi täidetakse erinevaid ülesandeid, tehakse meeskonnatööd. Näiteks tuld püütakse saada tulevibu, tulekivi ja –raua abil. Süüdatakse peerg ning petrooleumi lamp. Süte kasutamine söetriikrauas ja samovaris. Tule kustutamise vajaduseks tehakse nõiduslik olend – kratt. Vaatame näitust „Tule tulemine“. Pakume pirukat ja taimeteed.

Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumtund kestab 1 tund ka 30 minutit. Maksumus 3 EUR.

Palume muuseumitund ette tellida.

 

29. september. Mihklipäev. Mihklipäevaks pidi olema ader aia peal, naerid koopas ja naised toas. See tähendas, et rahvakalendris oli suvepoolaasta lõppenud ja algas talvepoolaasta.

Muuseumis on võimalik osa võtta rehepeksust nii vartade kui ka pintadega. Vanasti öeldi, et lina sureb üheksa surma enne, kui temast riie sai. Ka linatöötlemisega seotud tegevustest on mihklipäeval võimalik osa saada.

Grupi suurus: kõik tulijad teretulnud.

Üritus tasuta.

 

Oktoober.

 2. oktoober – 5.oktoober. Muuseumitund „Sügistööd talus“.

Õpime tundma teravilju ja mida nendest valmistada saab. Muuseumipere ootab külla lasteaedade lapsi ja koolide õpilasi osalema muuseumitundidesse, et üheskoos kiiremini hakkama saada rehepeksuga ja linatöödega. Osalejad püüavad ära tunda õpilehe järgi teraviljade töötlemiseks vajaminevaid riistu. Saavad kätt proovida vilja lõikamise ja rehepeksiga erineval moel. Kitkuvad lina ja teevad läbi erinevaid töid linadega. Pakume pirukat ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga. Maksumus 3 EUR.

Palume registreeruda.

  

November.

6. -9. november. Ootame mardisante (räägime ka kadridest).

Mardipäev tähistab hingede aja lõppu. Naised hakkasid toas käsitööd tegema, mehed tegid puutööd või läksid metsatööle. Oluline komme oli mardiks käimine. Maskeeriti end mardipereks, kes olid mustades riietes ja karvased. Käidi perest – peresse. Kontrolliti pererahva tublidust. Sooviti häid soove, mis olid seoses põllundusega. Muuseumipere abiga saab end kurssi viia, kuidas end riietada, mida laulda ukse taga, mida soovida pererahvale, milliseid ande andis pererahvas. Laulame mardi-kadri laule ja mängime mänge. Pakume odrakaraskit ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet 3 EUR. Palume registreeruda.

 

21. – 23. november. Ootame kadrisante (räägime ka martidest)

Kadrid on maskeeritud ilusateks valgesse riietatud naisteks – tüdrukuteks. Perest – peresse käis kadripere. Kadrid tõid karjaõnne. Eriti lambaõnne. Kontrolliti pererahva kudumistööde järge. Tuleb teada, mida laulda ja soovida. Eriti palju õnne on pererahval oodata siis, kui kadri „pissib“ – pritsib vett. Pererahvas jagab tänuks jälle ande. Laulame laule ja mängime mänge. Pakume odrakaraskit ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet 3 EUR. Palume registreeruda.

 

Detsember.

 7. – 7. detsember ja 10.– 14. detsember. Jõulud rahvakalendri järgi.

Õpime tundma jõulukombestikku, mängime jõuluaja unustatud mänge, laulame vanu laule, taltsutame jõulusokku, valame õnne, maitseme jõulumaiustusi ja taimeteed. Kuuldu-nähtu kohta täidame õpilehed. Suudame vastu võtta ühe klassi korraga. Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit.

Oodatud on ka jõulupidulised oma eeskavaga.

Pilet 3 EUR. Palume registreeruda.

 

 

Muuseumitundide ja muuseumi külastuste puhul saab 1 õpetaja oma klassiga tasuta kaasa. Lasteaedadel 1 kasvataja 10 lapse kohta tasuta.

 

Saurus CMS