Ettevõtmised 2016

Sillaotsa Talumuuseumi tegevuskava 2016. aastal

 

Jaanuar –veebruar.  

Vanaaja elu-olu rehetares.

Kuidas toimis elu rehetares talvel? Tutvume talupereliikmete õiguste ja kohustustega. Loeme Kodumajanduskoja poolt kirja pandud puhtuse ja mustuse manifesti: „Korra ja puhtuse kaudu kaunile kodule lähemale!“ Vaatame eelmise sajandi alguse riideesemeid ja jalanõusid.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 20 inimest. Pilet  3 EUR, sisaldab teed ja karaskit. Palume registreeruda.

 

Veebruar.

1. - 5. veebruar.  Küünlapäeva tähistamine. Mõnel pool lõppesid küünlapäevaga jõulud. Kastame mesilasevahast küünlaid, püstkojas valama tina gruppiõnneks, peame jõulusoku pulmi, mängime jõulumänge, pakume karaskit ja sooja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 30 inimest. Pilet 3 EUR, sisaldab küünalt, teed ja karaskit. Palume registreeruda.

 

9. veebruar. Vastlapäev 

Tutvume vastlapäeva tegemistega: Liulaskmine – tagab linade jõudsa kasvu, kada (kaltsupall) ajamine teise mehe maa peale – ajab ära ebaõnne ja õnnetuse. „Vastel“ tuleb kindlasti kotti ajada ning seajala kontidest vurriga vurritamine on vastlapäeval ka oluline.

Tõukekelkudega sõitmise teatevõistlus.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 30 õpilast.

Maksumus: 3 EUR osaleja kohta sisaldab tegevusi, teed ja karaskit.

Palume registreeruda.

 

Märts.

22. – 24. märts Palmipuudest lihavõtteni ehk urbepäevast kevadpühadeni.

Muuseumitunnis räägime kristlikus maailmas tähistatavatest palmipuude pühast ja ülestõusmispühadest. Millised kombed olid maarahval sellel ajal? Milliseid mänge mängiti? Kuidas mune värviti? Kõike seda saavad teada muuseumitunnist osa võtjad ja peale selle veel võtavad koju kaasa oma valmistatud munahoidmise topsi ja kirju muna.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus - üks klass korraga.

Pilet: 3 EUR, sisaldab peale muna veel teed ja karaskit (või kooki).

Palume registreeruda.

 

Mai.

Alates 2. maist Muuseumitund „Tule tulemine“. Õpilastele antaks ülevaade, kuidas inimene õppis tuld kasutama. Õpilehtede järgi täidetakse erinevaid ülesandeid, tehakse meeskonnatööd. Näiteks tuld püütakse saada tulevibu, tulekivi ja –raua abil. Süütakse peerg ning petrooleumi lamp. Süte kasutamine söetriikrauas ja samovaris. Tule kustutamise vajaduseks tehakse nõiduslik olend – kratt. Vaatame näitust „Tule tulemine“. Pakume pirukat ja taimeteed.

Grupi suurus kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumtund kestab 1 tund ka 30 minutit. Maksumus 3 EUR.

Palume muuseumitund ette tellida.

 

7. mai kell 10.00  Roheline turg.  

Muuseumiõuel on võimalik vahetada taimi teiste turulistega rahakotti taskust välja võtmata. Kevadel jääb ju kõikides peredes üle lilletaimi, istikuid jne, need võtke turule kaasa. Kaupa ja rõõmu jätkub kõigile!

Kõik tulijad teretulnud. Üritus tasuta.

14. mai kell 14.00  XXIX Suviste kiigepidu Sillaotsa kaasikus

 

14. mai kell 18.00 – 22.00  Muuseumiöö „Öös on laineid“

 

16. mai – 27 mai. Karjasepäevad.  Muuseumitunnis saavad lapsed teada, millised loomad läksid vanasti kevadel karjamaale. Milliseid maagilisi toiminguid tehti loomadega nendele hea tervise ja sigivuse tagamiseks? Mida tehti karjalapsega, et ta oleks virk ja kraps ning ei jääks magama? Rollimängud: Võimalus olla lehm, lammas, siga jne. …

Valmistame lepakoorest vilepille ja karjasepasuna, küpsetame pulgasaia, joome kasemahla või taimeteed.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 30 last.

Pilet: 3 EUR. Palume registreeruda.

 

 

Juuli.

1. juuli kell 11.00. Heinamaarjapäev – taimede ja seentega värvimine

Tutvume taimedega värvimise imelise maailmaga. Tulemuseks saadud kordumatut värvitooni lõngavihid võtavad osalejad koju kaasa. Vajalikud kemikaalid on muuseumi poolt. Kohv ja pirukas on ka  hinna sees.

Grupi suurus kuni 15 inimest. Palume registreeruda, tel 55 25 222 ! Pilet: 4 EUR

 3. juuli kell 19.00 Velise kirikus kontsert Lapsepõlves lauldud laulud. Esineb Rapla Mitte-Riinimanda Noortekoor.

23. juuli kell 19.00 vabaõhuetendus Meil Järvakantos IV osa.

 

30. juuli kell 19.00 vabaõhuetendus Mikumärdi,

Hugo Raudsepa komöödia kahes vaatuses, esitab Vastsemõisa Rahvamaja näitetrupp Poolvillased,

pilet 3.-, lapsed tasuta

 

August.

13. august kell 12.00. Käriselja küla 135. sünnipäeva kokkutulek külakivi juures. Kaasa võtta piknikukorv.

15. august kell 12.00.  Rukkimaarjapäev – loovad tegevused taimedega .

Rukkimaarjapäev tähistab rukkikülvi algust. Rahvasuu kõneleb, et rukkikülviga tehti algust kolm päeva enne rukkimaarjapäeva. Rukkimaarjapäeval ei tohtinud külvata, siis läks seeme ussitama. Rukkilõikusega tuli algust teha alati laupäeval. Muuseumis on võimalus sirbiga vilja lõigata ja rukkihakki teha, saab punuda omale rukkipärja ning uudsekakku võiga pakutakse ka. Esimesed õunadki on maitsmiseks laual.

Kõik tulijad teretulnud. Üritus tasuta.

 

September.

 12. – 16. september ja 19.- 23. september. Muuseumitund „Sügistööd talus“.

Õpime tundma teravilju ja mida nendest valmistada saab. Muuseumipere ootab külla lasteaedade lapsi ja koolide õpilasi osalema muuseumitundidesse, et üheskoos kiiremini hakkama saada rehepeksuga ja linatöödega.  Osalejad püüavad ära tunda õpilehe järgi teraviljade töötlemiseks vajaminevaid riistu. Saavad kätt proovida vilja lõikamise ja rehepeksiga erineval moel. Kitkuvad lina ja teevad läbi erinevaid töid linadega.  Pakume pirukat ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 30 last või üks klass korraga. Maksumus  3.- EUR.

Palume registreeruda.

 

19. september – 23. september  Muuseumitund „Tule tulemine“

Õpilastele antaks ülevaade, kuidas inimene õppis tuld kasutama. Õpilehtede järgi täidetakse erinevaid ülesandeid, tehakse meeskonnatööd. Näiteks tuld püütakse saada tulevibu, tulekivi ja –raua abil. Süütakse peerg ning petrooleumi lamp. Süte kasutamine söetriikrauas ja samovaris. Tule kustutamise vajaduseks tehakse nõiduslik olend – kratt. Vaatame näitust „Tule tulemine“. Pakume pirukat ja taimeteed.

Grupi suurus kuni 30 last või üks klass korraga. Muuseumtund kestab 1 tund ka 30 minutit. Maksumus 3 EUR.

Palume muuseumitund ette tellida.

 

29. september. Mihklipäev . Mihklipäevaks pidi olema ader aia peal, naeris koopas ja naised toas. See tähendas, et rahvakalendris oli suvepoolaasta lõppenud ja algas talvepoolaasta.

Muuseumis on võimalik mihklipäeval osa võtta rehepeksust nii vartade , pintade kui ka rehepeksugarnituuriga. Vanasti öeldi, et lina sureb üheksa surma enne, kui temast riie sai. Ka linatöötlemisega seotud tegevustest on mihklipäeval võimalik osa saada.

Grupi suurus: kõik tulijad teretulnud.

Maksumus: tasuta

 

Oktoober.

3. oktoober – 7.oktoober.  Muuseumitund „Sügistööd talus“.

Õpime tundma teravilju ja mida nendest valmistada saab. Muuseumipere ootab külla lasteaedade lapsi ja koolide õpilasi osalema muuseumitundidesse, et üheskoos kiiremini hakkama saada rehepeksuga ja linatöödega.  Osalejad püüavad ära tunda õpilehe järgi teraviljade töötlemiseks vajaminevaid riistu. Saavad kätt proovida vilja lõikamise ja rehepeksiga erineval moel. Kitkuvad lina ja teevad läbi erinevaid töid linadega.  Pakume pirukat ja taimeteed.

Muuseumitund kestab 1tund ja 30 minutit. Grupi suurus kuni 30 last või üks klass korraga. Maksumus  3 EUR.

Palume registreeruda.

 

 

November.

8. -10. november. Ootame mardisante (räägime ka kadridest). 

Mardipäev tähistab hingede aja lõppu. Naised hakkasid toas käsitööd tegema, mehed tegid puutööd või läksid metsatööle. Oluline komme oli mardiks käimine. Maskeeriti end mardipereks, kes olid mustades riietes ja karvased. Käidi perest – peresse. Kontrolliti pererahva tublidust. Sooviti häid soove, mis olid seoses põllundusega. Muuseumipere abiga saab end kurssi viia, kuidas end riietada, mida laulda ukse taga, mida soovida pererahvale, milliseid ande andis pererahvas. Laulame mardi-kadri laule ja mängime mänge.  Pakume odrakaraskit ja taimeteed.

Muuseumitund  kestab 1tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet: 3 EUR. Palume registreeruda.

 

22. – 25. november. Ootame kadrisante (räägime ka martidest)

Kadrid on maskeeritud ilusateks valgesse riietatud naisteks – tüdrukuteks. Perest – peresse käis kadripere. Kadrid tõid karjaõnne. Eriti lambaõnne. Kontrolliti pererahva kudumisjärge. Tuleb teada, mida laulda ja soovida. Eriti palju õnne on pererahval oodata siis, kui kadri „pissib“ – pritsib vett. Pererahvas jagab tänuks jälle ande.  Laulame laule ja mängime mänge. Pakume odrakaraskit ja taimeteed.

Muuseumitund  kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Pilet 3 EUR. Palume registreeruda.

 

Detsember.

 

12. detsember – 16. detsember. Jõulud rahvakalendri järgi.

Õpime tundma jõulukombestikku, mängime jõuluaja unustatud mänge, laulame vanu laule, taltsutame jõulusokku, valame õnne, maitseme jõulumaiustusi ja taimeteed. Kuuldu-nähtu kohta täidame õpilehed. Suudame vastu võtta ühe klassi korraga. Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Oodatud on ka  jõulupidulised oma eeskavaga, siis läheb pidu pikemaks.

Pilet 3 EUR. Palume registreeruda.

 

 

Muuseumitundide ja muuseumi külastuste puhul saab 1 õpetaja oma klassiga tasuta kaasa.  Lasteaedadel 1 kasvataja 10 lapse kohta tasuta.

 

 

Saurus CMS