Avaleht

9. aprillil kell 15.00 Velise-Valgu tuletõrje 85

Sillaotsa Talumuuseumi näituseküünis meenutuste pärastlõuna. Vaatame vanu fotosid, kuulame meenutus ja pilti ja teksti kokku viies püüame anda piltidele uue elu.

10. – 13. aprill. Palmipuudest lihavõtteni ehk urbepäevast kevadpühadeni.

Muuseumitunnis räägime kristlikus maailmas tähistatavatest palmipuude pühast ja ülestõusmispühadest. Millised kombed olid maarahval sellel ajal? Milliseid mänge mängiti? Kuidas mune värviti? Kõike seda saavad teada muuseumitunnist osa võtjad ja peale selle veel võtavad koju kaasa oma valmistatud munahoidmise topsi ja kirju muna.

Muuseumitund kestab 1 tund ja 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last või üks klass korraga.

Pilet: 3 EUR, sisaldab peale muna veel teed ja karaskit (või kooki).

Palume registreeruda.

24. - 28. aprill. Volbriaja maagilised ettevõtmised rahvatraditsioonis (nõidumised ja nõiasõnad, rahvamängud ning põnevad kombestikumängud) - muuseumitund lastele alates 7. eluaastast.

Volbripäev on rahvakalendris üsna uus tähtpäev. See komme on tulnud germaanlastelt, meile jõudis eestirootsalste vahendusel 19. sajandil. Eestlased olid enne ristiusku loodususku ühiskond. Usuti haldjaid, erinevaid jumalaid ja vanapaganat (kuradit). Volbriöö on öö vastu 1. maid. Usuti, et nõiad käisid siis Blocsbergi mäel tantsimas, mõõkadega vehkimas ja kuradiga kohtumas. Nõid – tema on kuradilt saadud üleloomulike võimetega mütoloogilise olendi ja lihtsureliku vahepealne olend. (Eesti Rahvapärimuse Kool).

Muuseumitunnis õpime: kuidas saaks nõiaks ja kuidas pärast jälle inimeseks. Kaitsemaagias kasutatavaid loitse, millega tõrjuda kurjust. Palju rahvamänge volbriajaks.

Muuseumitund kestab 1 tund 30 minutit. Grupi suurus 10 kuni 30 last.

Maksumus 3.- eurot osaleja kohta.  (Nõiatarkused, taimetee ja pirukas.)

Palume registreeruda telefonil 5525222

Näituseküünis

NÄITUS "TULE TULEMINE"

 

Talutare suures kambris on Eesti Vabariigi 95. aastapäevaks valminud näitus

Velise vallavalitsuste tegemised aastatel 1918 -1944 Rahvusarhiivi materjalide põhjal

See toob meieni seni vähetuntud teavet. Velise vallavalitsused läbi aegade tegelesid väga erinevate kohustustega. Käske saadi põhiliselt Lääne Maakonnavalitsuselt.

Velise vallavalitsus kontrollis kodakondsusseaduse nõuete täitmist, korraldati vähempakkumise abil sildade ja teede ehitamist, koolide ehitamist ja remonti. Väljastati jahilube, registreeriti jalgrattaid ning väljastati nendele numbreid. Vallavalitsus oli nõus jagama avansina valla kirjataludele postimaksuvahendeid ja korraldas nende müüki. Kogus makse. Organiseeris lastele rõugete panemise ja kui vaja kaasas abiks politsei. Korraldas põllumeestele looduse mõjul tekkinud kahjude hüvitamiseks põllumajanduslaenu Eesti Pangast jne …

 

Muuseum avatud

1.maist - 31. augustini
E - P 10-17

riiklikel pühadel - suletud

1.septembrist - 30.aprillini
E - R 10-17
L - P tellimisel
 

Saurus CMS