Väikese kooli suur park

Valgu 8-klassiline kool asub endise mõisa härrastemajas ja koolile kuulub ka hoonet ümbritsev park, mille pindala on 8 hektarit. Suure pargi hooldamine nõuab sajakonna õpilasega kooliperelt tõsist tööd ja hoolt. Koolis tegulseb ka koolimetskond ja koos sovhoosi metsameestega on suudetud park seni hoida rahuldavas olukorras.

Park asub Päärdu jõe parempoolsel kaldal. Rajatud on see looduslikus stiilis. Mingit osa etendab ka pinnareljeef, mis on parkide üks põhikomponent ja millele allutati üldkompositsioon. Üheks pargi üldkompositsiooni osaks, mis siin eriti esile tuleb, on suur pargiaas, mida idast piirab kaunis pärnaallee, aga lääne-, loode- ja põhjapiiril on kasvamas võimsad lehistegrupid, tammed, vahtrad. Viimaste taustal näeme siberi nulgusid, siberi seedermändi, harilikku ebatsuugat jt. Palju kohtame pargis ka harilikku elupuud, mille rohelus on eriti nauditav talvel. Park ei ole liigirikas. Puu- ja põõsaliike on kokku 45-47, nende hulgas haruldasi pole.

Pargi rajamist alustati eelmise sajandi esimesel poolel, kui mõisaomanikuks oli Otto von Üexküll. Olid ju Üexküllid enamasti kõik parkide rajajad. Hiljem jätkas seda tööd Theodor Pilar von Pilchau. Sellest ajast on säilinud ka üks muistend:

Vanasti olnud Valgus kuri Pilari-nimeline mõisnik. Esimesel nelipühal tahtnud ta oma tütre pulmi pidada. Mõni nädal enne seda kutsunud ta kärneri enda juurde ja andnud valju käsu, et pulmadeks olgu mõisa ümber park. Kärner olnud hädas. Mõisniku vastu rääkida ei julgenud, aga nii kiiresti parki rajada polnud ju ometi võimalik.

Kaevanud oma muret siis teistele mõisatöölistele. Toapoisil olnud nõiapiibel ja selle abiga kutsunud ta päkapikud välja.

Need teinud, müüri, korrastanud teed ja istutanud puud ja park saanudki valmis. Nüüd aga tulnud uus häda – et saa päkapikkudest enam lahti. Toapoiss õpetanud jälle, et neile tuleb anda niisugune töö, millega nad toime ei tule. Kärner saatnudki need siis mõisa lähedal asuvale Vanakupja mäele liivast köit keerutama vaimud kadunudki ära.

Nii nagu enamike parkide puhul, on ka Valgu pargi asukoht hästi valitud, see tuleb maastikus hästi esile ja rikastab looduspilti kauni vaatega.

Park on kohaliku tähtsusega looduskaitseobjekt.

A. PARNABAS