Muistisi vaatamas

Arheoloogiamälestiste kaitse aktivistid pidasid vabariiklikku seminari. Tallinnas esinesid loengutega kultuuriministeeriumi, ajaloo instituudi ja ajaloomuuseumi töötajad. Juttu oli rahvusvahelisest kultuurimälestiste kaitsest, Eesti ala vanimast asustusest, Rapla rajooni muististest ja Lääne-Eesti kivikalmete uurimisest. Käidi näitusel “Eesti muistsed aarded”.

Teisel päeval sõideti Rapla rajooni. Arheoloog E. Tõnissoni juhendamisel vaadati Maidla kalmeid, uudistati Lauknal üht meie suurimat ja iseloomulikumat ohvrikivi, peatuti Sipa pärna all, Varbola linnusel, tutvuti Hageri piirkonna kultusekivide ja kalmetega, lõpetati päev Loone linnamäel.

Viibiti ka Adila (rohkem tuntud Mikuri) kivikalmel endise Mikuri talu läheduses. Peale auväärse ea on muistisel veel muugi ajalooline tähtsus: see on üks esimesi Eestis uuritud kalmeid. Siin tegi kahekümnendatel aastatel kaevamisi Soome arheoloog Aarne M. Tallgren, kes oli 1920.-1923. a. ka Tartu ülikooli professor.

Kodurajooni inimestel tuli aga kalme pärast külaliste ees punastada, sest muistise seisukord peaks olema palju parem. Loodame, et edaspidi leiavad külastajad selle igati korrastatult.

A. PARNABAS