Kodurajooni minevik ja loodus

SAHKA KIVI

(Arheolooglamälestis, Märjamaa k/n.)
Üheks kauges minevikus asustatud piirkonnaks praeguse Märjamaa külanõukogu territooriumil on Russalu. Seda kinnitavad paljud siinkandis asuvad muistised. Ohvrikivi asub Varbola sovhoosis Russalu Jõeäärse külas endise Sahka talu koplis, sellest ka nimi. Hoonetest asub kivi umbes 250 m lõuna suunas. Ümbrus on siin vesine ja soine, võsatukkade ja vähemate kividega. Arheoloog M. Schmiedehelmi andmeil oleval kunagi kivi lähedalt leitud savinõu tuhaga. Veel on leitud erilisi vanu hobuseraudu.

Kivi kõrgus on 1,2, ümbermõõt 10 m. Mälestisel leidub kümme kultusekivile iseloomulikku lohukest, osa neist küll vaid 0,5 cm sügavad. Vahepeal oli Sahka kivi võsasse kasvanud, nüüd on aga selle ümbrus metsamehe ja loodusesõbra E. Kraasi ettevõtmisel puhastatud.

KÜLMALLIKAS

(Arheolooglamälestis, Märjamaa k/n.)
Ohvritallikas asub Varbola sovhoosi territooriumil Lümandu külas endise Aasa talu maal jõe kaldal. Selle leiame, kui minna endisest Lümandu osakonna keskusest Tamme talu juurest mööda jõekallast pool kilomeetrit allavoolu. Allikas asub peaaegu tasasel aasal jõe kaldast 50 meetri kaugusel, ümbritsetud paari põõsapuhmaga.

Allikast sadakond meetrit kirde suunas juba kõrgel kaldanõlval on väikesel künkal puudegrupp. Rahvasuus tuntakse seda paika Kabelimäe nime all. Hiljem kutsutud seda ka Kiigemäeks, kuna ümbruskonna noored käinud siin kiikumas ja tantsimas.

Allika põhi on kruusane, vesi selge ja külm, sellest nimetuski. Läte on väga veerohke ja tugeva väljavooluga. Abi olevat siit saadud hambavalu ning silmahaiguste vastu.